Poslechnuto: Tatér z Osvětimi

Autor: Tatér z Osvětimi
Překlad: Vladimír Fuksa
Délka: 7 hodin, 4 minuty
Čte: Martin Siničák
Anotace: Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí.

O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí.

Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší.

(Zdroj - Albatrosmedia.cz)

Z mého pohledu...
Papírové knize jsem dala 90% a zanechala toho ve mně mnoho.
Po setkání s autorkou jsem byla ještě dlouho smutná. Zůstalo toho ve mně možná ještě víc, než přečtení samotné knihy
Když vyšla audiokniha, bylo pro mě víc než jasné, že ji zkrátka musím mít.

Vzhledem k tomu, kolikrát jsem už o Tatérovi mluvila, zdržím se tentokrát podrobnějšího popisu děje a vrhneme se rovnou na pozitiva a negativa této knihy.

Jak jsem již psala dříve, u audioknih je skvělé, že si je můžete pustit v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Navíc mám pocit, že mluvené slovo dokáže posluchače pohltit a zasáhnout možná ještě o něco víc, než psaný text a zrovna v tomto případě je to více než žádoucí. Číst silný příběh je jedna věc, ale slyšet ho vyprávěný je věc druhá.

Příběh má asi sedm hodin, takže mu  stačí věnovat hodinka denně a za týden máte poslechnuto.

Osobně mi moc neseděl hlas vypravěče - zkrátka se mi neposlouchal moc dobře. Na druhou stranu si ale myslím, že k příběhu sedí výborně. Jedná se tady spíš o můj subjektivní pocit. Schválně mi ale napište, jestli jste někdo také poslouchal Tatéra jako audioknihu a jestli jste to měli podobně.

Za možnost si znovu připomenout tak skvělou knihu děkuji Albatrosmedia!
Audioknihu můžete pořídit přímo zde.

Komentáře

Oblíbené příspěvky